Podologia

( ilość produktów: 10 )
Zmień widok

Czym się zajmuje podologia?

Podologia to nowoczesna dziedzina medyczna, która koncentruje się na rozpoznawaniu, terapii i pielęgnacji stóp. Jest to obszar nauki, który łączy w sobie różne specjalności, w tym osteologię (nauka o kościach), miologię (nauka o mięśniach), limfologię (nauka o układzie limfatycznym), dermatologię (nauka o skórze), a także flebologię i angiologię (nauki o układzie krwionośnym), oraz biotribologię (badanie procesów tarcia i ścierania w organizmach żywych). Inicjatywa oddzielenia podologii jako odrębnej dziedziny wyszła od niemieckich specjalistów w dziedzinie pedikiuru, którzy dążyli do podniesienia profesjonalizmu swoich usług, obawiając się o skutki zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych, takie jak infekcje czy nawet amputacje.

Chociaż na świecie role podologa różnią się i nie jest to uznawana za specjalizację medyczną, a w Polsce zawód podologa nie jest uregulowany prawnie, eksperci w tej dziedzinie powinni posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i patologii dolnych kończyn, aby móc efektywnie współpracować z innymi specjalistami w dziedzinie opieki zdrowotnej, jak lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i inni, w celu zapewnienia kompleksowej opieki.

 

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista w dziedzinie opieki nad stopami, koncentrujący się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu różnym schorzeniom stóp. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie identyfikowania problemów skórnych, takich jak grzybice, brodawki czy schorzenia związane z nadmiernym poceniem się stóp. Podolog zajmuje się również leczeniem deformacji stóp, takich jak haluksy czy palce młotkowate, oraz dostosowywaniem i tworzeniem specjalistycznych wkładek ortopedycznych i obuwia. Ma kompetencje do prowadzenia terapii problemów związanych z paznokciami, w tym leczenia wrastających paznokci i uszkodzeń paznokciowych. Podolog wykonuje również zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne, które pomagają w utrzymaniu zdrowia i higieny stóp.

Zawód podologa w Polsce nie podlega pod zawód medyczny, jest to dziedzina kosmetologii. Niestety zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku określony jako zawód paramedyczny.

  

Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne obejmują szeroki zakres procedur skoncentrowanych na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu problemom stóp. Oto niektóre z najczęściej wykonywanych zabiegów podologicznych:

  1. Pielęgnacja i Cięcie Paznokci: Podstawowy zabieg, który obejmuje prawidłowe cięcie i pielęgnację paznokci u stóp, aby zapobiegać problemom takim jak wrastające paznokcie.

  2. Usuwanie Modzeli i Odcisków: Usuwanie twardej, zrogowaciałej skóry i odcisków, które mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia.

  3. Leczenie Wrastających Paznokci: Podolog może interweniować w przypadku wrastających paznokci, stosując różne techniki, w tym małe procedury chirurgiczne, aby ulżyć bólowi i zapobiegać infekcjom.

  4. Zabiegi na Haluksy: Obejmują one różne metody, od stosowania separatorów i ortez, po bardziej zaawansowane techniki mające na celu poprawę funkcjonowania stopy i zmniejszenie bólu.

  5. Leczenie Grzybicy Paznokci i Stóp: Podolog stosuje odpowiednie środki lecznicze w przypadku infekcji grzybiczych paznokci i skóry stóp.

  6. Doradztwo i Dostosowywanie Wkładek Ortopedycznych: Indywidualne dopasowanie wkładek ortopedycznych, które pomagają w korygowaniu nieprawidłowości stóp, ulgę w bólu i poprawę chodu.

  7. Diagnostyka i Leczenie Schorzeń Skórnych Stóp: Takich jak brodawki, pęcherze, suchość skóry, czy pęknięcia pięt.

  8. Porady dotyczące Pielęgnacji Stóp: Edukacja pacjentów na temat prawidłowej higieny stóp, odpowiedniego obuwia i codziennej pielęgnacji w celu zapobiegania problemom stóp.

  9. Zabiegi dla Diabetyków: Specjalistyczna opieka nad stopami dla osób z cukrzycą, które są bardziej narażone na różne problemy stóp, w tym infekcje i owrzodzenia.

Podolodzy mogą również zajmować się bardziej złożonymi procedurami, w zależności od zakresu swoich kwalifikacji i doświadczenia, a także specyficznych potrzeb pacjentów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2452 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Zamówienie zrealizowane na 5.
2024-05-18
Super
pixel