Łatwy zwrot towaru
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:
- Aparat do terapii łączonej (E+S+L) BTL-5825SL Premium - 1szt.,
- Uchwyt do sondy laserowej - 1szt.,
- Kabel pacjenta - 2szt.,
- Elektrody 5 x 7cm - 4szt.,
- Przewody do elektrod - 2 pary,
- Woreczki do elektrod - 4szt.,
- Pasy do mocowania elektrod,
- Głowica ultradźwiękowa wysokoczęstotliwościową 5cm2 - 1szt.
- Sonda punktowa IR 400mW - 1szt.
- Stolik Smart/Premium (pokazany na obrazku),
- Żel 300ml - 1szt.,
- Zasilacz - 1szt.,
- Przewód zasilający - 1szt.,
- Instrukcja obsługi,
- Karta gwarancyjna.
UWAGA: Na zdjęciu urządzenia widoczny jest pod aparatem BTL-4825 SL moduł do terapii podciśnieniowej BTL VAC II. Nie jest on częścią zestawu i można go dokupić oddzielnie! Brak modułu oznacza, że znajduje się tam standardowa półka jak w kolejnych sekcjach stolika!
OPIS PRODUKTU:
BTL-4825 SL Premium to 2-kanałowe urządzenie do elektroterapii wyposażone w dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 7''. Urządzenie posiada 2 niezależne kanały co oznacza możliwość wykonania dwóch terapii dwuelektrodowych jednocześnie np. dwójce pacjentów lub w dwóch różnych miejscach jednemu pacjentowi. Do aparatu można podłączać standardowe elektrody o wymiarach 70 x 50mm (4szt. w zestawie z urządzeniem) lub 120 x 80mm. Kabel który podłączamy elektrody do urządzenia posiada końcówkę o średnicy 2mm. BTL posiada w swojej ofercie jako nieliczny elektrody waginalne oraz rektalne. Istnieje możliwość współpracy z aparatem podciśnieniowym BTL-VAC II.
Do aparatu można podłączać standardowe głowice dwuczęstotoliwościowe o średnicy 1cm2 oraz 5cm2 (w zestawie) oraz nowoczesne głowice bezobsługowe HandsFree Sono o średnicy 12cm2 lub 18cm2.
Do BTL-4825 SL Premium można podłączać sondy punktowe czerwone oraz podczerwone różnej mocy. Ponadto istnieje możliwość podłączenia sondy prysznicowej. W danej chwili do aparatu mogą być podłączone 2 sondy laserowe. Wszystkie możliwe opcje zakupu są przedstawione w dolnej części w sekcji "WYPOSAŻENIE UZUPEŁNIAJĄCE / PRODUKTY POWIĄZANE"
Aparat jest zasilany poprzez zewnętrzny zasilacz 24VDC. Istnieje opcja kupna aparatu z wbudowanym akumulatorem za dopłatą, co umożliwi jego pracę w przypadku braku zasilania.
BTL-4825 SL Premium posiada wbudowaną encyklopedię terapeutyczną co wyróżnia urządzenie na rynku w stosunku do konkurencji. Pomaga ona w pracy terapeucie (zwłaszca w jej początkach). Urządzenie może być szeroko stosowane w rehabilitacji, ginekologii, ortopedii, dermatologii oraz medycynie sportowej. Jeżeli są Państwo zainteresowani możemy udostępnić pełną wersję tej encyklopedii w postaci pliku .pdf. Prosimy o kontakt pod numerem 63 220 21 21 lub przesłanie swojego numeru telefonu na maila sklep@elmedico.pl.
Elektroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna opierająca się na przepływie prądu elektrycznego przez tkanki w ludzkim organizmie. Prąd elektryczny jest aplikowany za pomocą elektrod bezpośrednio przez skórę pacjenta. Elektroterapia znalazła zastosowanie w rehabilitacji, w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów bólowych, w terapii zaburzeń nerwowo-mięśniowych, w zakresie poprawy ruchomości stawów, ograniczaniu ostrych i przewlekłych obrzęków, oraz przy poprawie przepływu krwi obwodowej i w leczeniu tkanek.
Terapia ultradźwiękowa do nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która wykorzystuje energię mechaniczną fal podłużnych dogłębnie penetrujących miękkie tkanki ludzkiego organizmu. Fale mechaniczne są absorbowane wewnątrz tkanek i przetwarzane na energię cieplną, a równocześnie zapewniają mikro masaż. Terapia ultradźwiękowa jest wykorzystywana głównie przy rozluźnianiu mięśni i tkanki łącznej (więzadeł, ścięgien i powięzi), miejscowym zwiększeniu przepływu krwi oraz zmniejszaniu obrzęków, co prowadzi do przyspieszenia procesu gojenia.
Terapia laserowa to nieinwazyjna metoda terapeutyczna opierająca się na zastosowaniu spójnego, spolaryzowanego i monochromatycznego światła w formie wiązki lasera. Wiązka laserowa jest absorbowana przez tkanki, a jej energia jest przekazywana do komórek tkankowych, aby pomóc zachować ich prawidłowe funkcjonowanie. Głównym skutkiem jest przede wszystkim działanie biostymulujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe, wynikające z wywołanych reakcji fotochemicznych. Laser jest niezwykle przydatny w terapii bolesnych zaburzeń systemu mięśniowo-szkieletowego, w terapii stanów zapalnych skóry, błony śluzowej i tkanki miękkiej, a także w przyspieszeniu gojenia się ran (oparzeń, blizn) i urazów tkanki miękkiej.
Rodzina aparatów BTL-4000 Premium to seria profesjonalnych urządzeń do fizjoterapii. W zależności od wymaganej konfiguracji, każde urządzenie może obejmować aż do trzech terapii - elektroterapii, ultradźwięków i terapii laserowej.
Aparat BTL-4000 Premium jest wyposażony w kolorowy ekran dotykowy, który znacznie ułatwia ich obsługę. Terapię rozpoczyna się poprzez dokonanie szybkiego wyboru z listy ulubionych protokołów, bądź też z wykazu wszystkich diagnoz terapeutycznych. Unikalną funkcją aparatu stanowi możliwość wyboru optymalnej terapii z uwzględnieniem wymaganego efektu terapeutycznego lub też za pomocą nawigacyjnego atlasu anatomicznego.
Parametry terapii można w prosty sposób ustawić za pomocą przycisków na ekranie dotykowym oraz/lub na przednim panelu aparatu. W trakcie całej
terapii, urządzenie cały czas wyświetla na ekranie dotykowym informacje na temat stosowanego rodzaju terapii, używanych akcesoriów, pozostałego czasu terapii oraz głównych parametrów terapii.
BUDOWA:
Panel przedni
1 uchwyt na akcesoria (rodzaj uchwytu zależy od określonej konfiguracji aparatu – patrz rozdział Uchwyty na akcesoria)
2 przycisk on/off (służący do włączania/wyłączania aparatu)
3 ekran dotykowy 7"
4 przycisk enter (służący do potwierdzania wyboru)
5 przycisk start/stop (służący do uruchomienia/zatrzymania terapii)
6 pokrętło wyboru (służąca do poruszania się po menu aparatu i ustawienia parametrów terapii)
7 przycisk powrotu (aby powrócić do ekranu początkowego)
8 przycisk esc (służący do odrzucenia wyboru oraz do powrotu do przedniego stanu)
12 gniazdo wyjściowe E1 do podłączenia akcesoriów do elektroterapii na kanale 1
13 etykieta producenta aparatu zawierająca numer seryjny aparatu
14 tabliczka informacyjna aparatu
15 gniazdo wyjściowe E2 do podłączenia akcesoriów do elektroterapii na kanale 2
16 gniazdo wyjściowe UB do podłączenia akcesoriów do terapii ultradźwiękowej
17 tabliczka znamionowa
18 gniazdo wyjściowe LB do podłączenia akcesoriów do terapii laserowej
19 włącznik zasilania (wyłącznie do użycia z wtyczka zasilającą opisaną w rozdziale Parametry techniczne)
20 wyłącznik drzwiowy do terapii laserowej
21 gniazdo wyjściowe LA do podłączenia akcesoriów do terapii laserowej
22 gniazdo wyjściowe UA do podłączenia akcesoriów do terapii ultradźwiękowej
Urządzenie BTL-4000 Premium posiada pasek z przyciskami sterującymi urządzeniem, który jest widoczny w górnej części ekranu dotykowego:
W przypadku urządzeń wyposażonych wyłącznie w jeden generator do terapii ultradźwiękowej lub laserowej, ekran STARTOWY nie jest wyświetlany i bezpośrednio po włączeniu urządzenie wyświetla ekran do rozpoczęcia terapii – LISTA, ULUBIONE lub WYBÓR MANUALNY – patrz niżej. W takim przypadku przycisk powrotu (7) umożliwia powrót do jednego z tych ekranów.
Po wyborze rodzaju terapii na ekranie startowym, aparat BTL-4000 Premium wyświetla ekran ulubionych protokołów terapeutycznych, natomiast aparat BTL-4000 Smart wyświetla ekran manualnego wyboru parametrów terapii. W tym samym czasie w zakładce podświetlony zostaje wybrany kanał. Rodzaj ekranu wyświetlanego na tym etapie można zmienić w menu aparatu (menu – ustawienia aparatu – ustawienia zaawansowane – tryb ekranu STARTOWEGO).
Lista wszystkich protokołów terapeutycznych zostaje wyświetlona po naciśnięciu przycisku list (na ekranie dotykowym w przypadku aparatu BTL-4000 Premium, na obudowie aparatu w przypadku aparatu BTL-4000 Smart).
Do każdego rodzaju terapii przypisano listę wszystkich protokołów terapeutycznych, które można zastosować w danym rodzaju terapii. Zapisane protokoły użytkownika mają przypisaną ikonę w kształcie karty widoczną na liście protokołów terapeutycznych.
Aby przesuwać listę protokołów terapeutycznych należy korzystać ze strzałek widocznych po prawej stronie ekranu dotykowego; w przypadku aparatu BTL-4000 Smart za pomocą przycisków wyboru ze wskazanymi strzałkami w górę i w dół (6), natomiast w przypadku aparatu BTL-4000 Premium za pomocą pokrętła do dokonywania wyboru (6). Szybkie odnalezienie danego protokołu jest również możliwe poprzez naciśnięcie wymaganej litery alfabetu na dolnym pasku widocznym na ekranie. Po odnalezieniu wymaganego protokołu należy dokonać wyboru poprzez dotknięcie nazwy protokołu na ekranie dotykowym, bądź też poprzez naciśnięcie przycisku enter na ekranie dotykowym lub przycisku enter (4) na przednim panelu aparatu. Jeśli protokół terapeutyczny oferuje więcej opcji leczenia – np. terapię, która może być przeprowadzona za pomocą kilku różnych rodzajów prądu – lista tych opcji zostanie wyświetlona po dokonaniu wyboru protokołu terapeutycznego. Należy wybrać rodzaj prądu oraz ponownie wcisnąć przycisk enter (4).
Po wciśnięciu przycisku ULUBIONE na ekranie dotykowym aparatu BTL-4000 Premium urządzenie wyświetla ekran szybkiego wyboru protokołu terapeutycznego – (urządzenie BTL-4000 Smart nie posiada tej funkcji). Ekran ULUBIONE umożliwia szybkie rozpoczęcie terapii bez konieczności przeszukiwania całej listy wszystkich protokołów. Protokoły umożliwiające wybór terapii według wymaganych efektów terapeutycznych (np. efektów
przeciwbólowych, rozluźnienia mięśni itp.) są wyświetlane na pierwszym miejscu dla każdego rodzaju terapii.
Aby wybrać odpowiedni protokół należy nacisnąć odpowiedni przycisk. Jeśli użytkownik często korzysta z innych protokołów niż fabrycznie ustawione protokoły, można dokonać modyfikacji listy protokołów za pomocą menu aparatu (menu – ustawienia niestandardowe –ULUBIONE – wybór programu/diagnozy).
Naciśnięcie przycisku wyboru ręcznego na ekranie dotykowym aparatu (10) powoduje wyświetlenie ekranu MANUALNEGO wyboru parametrów terapii, który umożliwia konfigurację terapii zgodnie z wymaganiami użytkownika. Ekran ten umożliwia również natychmiastowe rozpoczęcie terapii.
Ekran ten jest również wyświetlany za każdym razem przed rozpoczęciem terapii, po wyborze jednego z fabrycznie skonfigurowanych protokołów terapeutycznych z ekranu LIST lub ekranu ULUBIONE.
W przypadku elektroterapii i terapii łączonej, zawsze po naciśnięciu przycisku wyboru manualnego na ekranie dotykowym lub na urządzeniu (10), przed ekranem parametrów terapii wyświetla się ekran wyboru prądu. Należy wybrać prąd o wymaganej wartości i nacisnąć przycisk enter (4) na przednim panelu aparatu lub na ekranie dotykowym. Chcąc wybrać inną wartość prądu dla potrzeb następnej terapii, konieczne będzie ponowne wyświetlenie
ekranu wyboru wartości prądy poprzez naciśnięcie przycisku wyboru manualnego.
Ekran parametrów terapii umożliwia konfigurację najważniejszych parametrów dotyczących określonej terapii (jej czasu, nasilenia, itp.). Aby zmienić te parametry należy nacisnąć odpowiedni przycisk (wybrany przycisk zostanie podświetlony zgodnie z wybranym schematem koloru), a następnie skorzystać z pokrętła/pokrętła wyboru (6).
Powtórne naciśnięcie przycisków spowoduje otwarcie okna dialogowego dającego możliwość przeprowadzenia dokładniejszej konfiguracji parametrów. Wymagane wartości należy wprowadzić za pomocą pokrętła/pokrętła wyboru (6), a wprowadzone wartości potwierdzić naciskając przycisk enter (4) bądź też skasować wartości poprzez naciśnięcie przycisku esc (8) na panelu przednim aparatu lub na ekranie dotykowym.
LISTA TERAPII:
Elektroterapia:
neurologia
samorodna sinica kończyn, choroba Dupuytrena, półpasiec – neuralgia, hipotonia mięśnia fazowego, hipotonia mięśnia tonicznego, m. bürger, nerwoból, skrócony mięsień, ból w mięśniach, nerwoból nerwu potylicznego, neuropatia, spastyczność (niedowład spastyczny), tonizacja mięśnia fazowego, tonizacja mięśnia tonicznego, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - powierzchowne, szczękościsk, atoniczny pęcherz moczowy
dermatologia
samorodna sinica kończyn, Dupuytren‘s contractura, herpes zoster – neuralgia, hipotonia mięśnia fazowego, hipotonia mięśnia tonicznego, m. bürger, nerwoból, skrócony mięsień, ból w mięśniach, nerwoból nerwu potylicznego, neuropatia, spastyczność (niedowład spastyczny), tonizacja mięśnia fazowego, tonizacja mięśnia tonicznego, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - powierzchowne, szczękościsk, atoniczny pęcherz moczowy
ginekologia
dysmenorrhoea, incontinentia mixta, incontinentia stress, incontinentia urgentes, incontinentia urinae, vesica urinaria atonica
ortopedia
ból ścięgna Achillesa, zespół algodystroficzny - kończyna dolna, zespół algodystroficzny - kończyna górna, choroba reumatoidalna (RZS), ostre zmiany zwyrodnieniowe, przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe, artroza obrzękowa, zapalenie kaletki, skręcenie, stłuczenie - ostre, skręcenie, stłuczenie – podostre, ból pooperacyjny, zmniejszeni obrzęku, zapalenie nadkłykcia obustronne, zapalenie nadkłykcia (łokciowe i promieniowe), krwiak śródstawowy (krwawienie do stawu), krwiak, okołostawowe zapalenie stawu barkowego, pooperacyjne osłabienie mięśni (hipotonia), lumbago bez podrażnienia korzeni, martwica guzowatości kości piszczelowej (choroba Osggoda-Schlattera), naderwany mięsień, ból w mięśniach, skolioza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna, podostre zapalenie pochewki ścięgna
medycyna sportowa
ból ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki, skręcenie, stłuczenie - zrost, ból pooperacyjny, zmeniejszenie obrzęku, zapalenie nadkłykcia (obustronne), zapalenie nadkłykcia (łokciowe i promieniowe), krwiak śródstawowy (krwawienie do stawu), krwiak, wzmożone napięcie mięśni, hipotonia mięśnia fazowego, hipotonia mięśnia tonicznego, postoperacyjne osłabienie mięśni (hipotonia), lumbago (bez podrażnienia korzeni), skrócony mięsień, naderwany mięsień, ból w mięśniach, przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna, podostre zapalenie pochewki ścięgna, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - powierzchowne
wellness
ból ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki, krwiak, wzmożone napięcie mięśni, hipotonia mięśnia fazowego, hipotonia mięśnia tonicznego, skrócony mięsień, ból w mięśniach, obrzęk limfatyczny, obrzęk, bolesne miesiączkowanie
Ultradźwięki:
rehabilitacja
RZS - reumatoidalne zapalenie stawu, przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe, nieczynne zapalenie stawu, zapalenie kaletki, zapalenie kaletki ostre powierzchowne, zapalenie kaletki podostre, zapalenie nadkłykcia ostre, zapalenie nadkłykcia przewlekłe, zapalenie nadkłykcia podostre, krwiak przewlekły, obrzęk podostry, krwiak podprzewlekły, obrzęk przewlekły, obrzęk podostry, obrzęk podprzewlekły, zespół algodystroficzny (Sudecka), ostre zapalenie pochewki ścięgna, podostre zapalenie pochewki ścięgna, przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie ścięgna przewlekłe, zapalenie ścięgna ostre, zapalenie ścięgna podostre
ginekologia
zmiany pozazapalne przydatków, zapalenie sromu, endometrioza z tworzeniem zrostów w miednicy małej, zapalenie śluzówki macicy podostre, zapalenie przymacicza - zmiany pozapalne, zapalenie przymacicza - podostre, poporodowy szew krocza, swiąd sromu, bezpłodność jajowodowa, ból podbrzusza, ból w okolicy krzyżowej
ortopedia
przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawu (RZS), zapalenie kaletki, skręcenie nagłe, rozciągnięcie, powierzchowne ostre rozciągnięcie mięśnia, skręcenie podostre, skręcenie przewlekłe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ból mięśniowy - powierzchowny, krwiak przewlekły, krwiak podostry, krwiak podprzewlekły, obrzęk przewlekły, obrzęk podostry, zapalenie ścięgna przewlekłe, zapalenie ścięgna ostre, zapalenie ścięgna podostre, obrzęk podprzewlekły, zapalenie ścięgna ostre
neurologia
skurcz mięśni, skurcz mięśni - powierzchowny, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - powierzchowne, neuroza naczynioruchowa - choroba Raynauda
praktyka lekarska
blizna ostra, blizna podostra, bliznowiec, odleżyna, krwiak przewlekły, obrzęk podostry, obrzęk przewlekły, obrzęk podprzewlekły, owrzodzenie podudzia
medycyna sportowa
zapalenie kaletki, zapalenie kaletki ostre - powierzchowne, zapalenie kaletki - powierzchowne, zapalenie kaletki przewlekłe - powierzchowne, zapalenie kaletki - podostre, skręcenie nagłe, rozciągnięcie mięśnia - ostre, powierzchowne ostre rozciągnięcie mięśnia, skręcenie podostre, skręcenie przewlekłe, zapalenie nadkłykcia ostre, zapalenie nadkłykcia przewlekłe, zapalenie nadkłykcia - podostre, krwiak przewlekły, krwiak podostry, krwiak podprzewlekły, skurcz mięśni, skurcz mięśni - powierzchowny, punkty spustowe - głębokie, punkty spustowe - powierzchowne, obrzęk przewlekły, obrzęk podostry, obrzęk podprzewlekły, ostre zapalenie pochewki ścięgna, podostre zapalenie pochewki ścięgna, przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie ścięgna przewlekłe, zapalenie ścięgna ostre, zapalenie podostre
wellness
skurcz mięśni, obrzęk, ból mięśni, krwiak, zapalenie kaletki, skręcenie, zapalenie nadkłykcia,
Laseroterapia:
rehabilitacja
ból ścięgna Achillesa, znieczulenie, zapalenie stawu, reumatyczne zapalenie stawu, dnawe zapalenie stawu, choroba zwyrodnieniowa stawu, zapalenie kaletki, ostroga piętowa, stłuczenie, odleżyna, skręcenie, entesopatia, zapalenie nadkłykcia, krwiak, chondriopatia rzepki, stwardnienie plastyczne prącia, rwa kulszowa, migrena, choroba Dupuytrena, zwiotczenie mięśni (rozkurcz), nerwoból, obrzęk, niedowład nerwu twarzowego, ból okolicy krzyżowej, bóle rdzenia kręgowego (dorsalgia), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, zespół Tietza, zespół tętnic kręgowych, patologia ścięgien, zapalenie pochewki ścięgna
stomatologia
'zapalenie zębodołu, działanie przeciwbólowe, ognisko zapalne (infekcyjne), afty (pleśniawka), próchnica, bliznowiec, świeża blizna, stłuczenie, odleżyna, utrudnione ząbkowanie - zwalczanie bólu, zapalenie dziąseł, opryszczka, przekrwienie miazgi zęba, nadwrażliwość ząbkowania, choroba skroniowo-żuchwowa, parodontoza, zapalenie ozębnej, miazga otwarta, zapalenie miazgi zęba, gojenie pooperayjne
dermatologia
trądzik, łysienie (wypadanie włosów), bilznowiec, świeża blizna, oparzenie, odleżyna, zapalenie skóry, zapalenie okołowargowe skóry, wyprysk, czyrak, krwiak, opryszczka prosta, półpasiec, liszaj płaski, trądzik różowaty, gojenie pooperacyjne, rozstępy, wrzód goleni
ginekologia
ropień gruczołu Bartoliniego, bolesne miesiączkowanie, ostre zapalenie szyjki macicy, bliznowiec, świeża blizna, zapalenie pochwy ostre, zapalenie pochwy przewlekłe, gojenie po konizacji szyjki macicy, zapalenie pęcherza moczowego,
ortopedia
ból ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki, ostroga piętowa, skręcenie, zapalenie nadkłykcia, chondropatia rzepki, patologia ścięgien, zapalenie pochewki ścięgna
pediatria
trądzik, zwalczanie bólu, afta (aftowe zapalenie jamy ustnej), bliznowiec, świeża blizna, oparzenie, stłuczenie, zapalenie skóry, wyprysk, czyrak, krwiak, opryszczka, liszaj płaski, obrzęk, świąd, gojenie pooperacyjne
praktyka lekarska
trądzik, afta (aftowe zapalenie jamy ustnej), bliznowiec, świeża blizna, oparzenie, stłuczenie, odleżyna, zapalenie skóry, wyprysk, czyrak, krwiak, opryszczka, liszaj płaski, obrzęk, świąd, gojenie pooperacyjne, rozstępy, wrzód goleni
medycyna sportowa
ból ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki, stłuczenie, chondropatia rzepki, dorsalgia - bóle rdzenia kręgowego, skręcenie, entesopatia, zapalenie nadkłykcia, krwiak, rwa kulszowa, relaksacja mięśni, obrzęk, ból okolicy krzyżowej, patologia ścięgien, zapalenie pochewki ścięgna
wellness
zwiotczenie mięśni (rozkurcz), ból mięśni, obrzęk, zwalczanie bólu, patologia ścięgna, zapalenie kaletki, ból ścięgna Achillesa, entesopatia, krwiak, świeża blizna, łysienie, półpasiec, stłuczenie, oparzenie
Długość kabla: | 150 cm |
Waga: | maks 3 kg ,
LCD 7'' |
Rozmiar: | 380 x 190 x 260 mm |
Gwarancja: | 2 lata |