Dlaczego warto inhalować? Rozwiązania zwiększające skuteczność

Inhalacja to stosowana od wieków metoda leczenia schorzeń dróg oddechowych, przeziębień oraz chorób alergicznych. Zabieg polega na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli.
Dla wielu osób regularne wdychanie przyczynia się znacząco do złagodzenia objawów w obrębie dróg oddechowych. Systemy nebulizatora umożliwiają leczenie zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe obejmują nos, jamy nosowe (zatoki), gardło i krtań. Błona śluzowa nosa i gardła biegnie w dół do błony śluzowej dolnych dróg oddechowych. Dolne drogi oddechowe składają się z tchawicy, oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Górny i dolny układ oddechowy tworzą jednostkę funkcjonalną, dlatego dolne drogi oddechowe często są dotknięte chorobami górnych dróg oddechowych np. z alergiami.
Leki wziewne a doustne/dożylne
Wziewanie środków leczniczych niesie ze sobą wiele korzyści dotyczących skuteczności leczenia, a także efektów działania leków na organizm. Leczenie poprzez inhalację w chorobach układu oddechowego przynosi zdecydowanie większe korzyści niż leczenie lekami przyjmowanymi doustnie. Dzieje się tak dlatego, że podczas inhalacji działanie leku jest szybsze, osiągane jest jego wysokie stężenie i aktywność w miejscu, gdzie choroba występuje. Celowane podawanie leku zwiększa jego skuteczność, szybkość działania, a dodatkowo znacznie minimalizuje działania uboczne.
Leki podawane doustnie lub dożylnie działają ogólno ustrojowo, a nie tylko w miejscu objętym chorobom, przez co obciążają wątrobę. Dodatkowo ich ilość wymagana do leczenia doustnego/dożylnego, w porównaniu z ilością leków wziewnych, jest znacznie większa.
Działanie profilaktyczne
Niewątpliwą zaletą inhalacji jest jej działanie profilaktyczne polegające na wsparciu regulacji wilgotności powietrza dróg oddechowych i oczyszczanie płuc z zalegającego w nich śluzu. Dlatego zaleca się systematyczne stosowanie zabiegów inhalacji, także w okresach, gdy nie występują żadne choroby i dolegliwości.
Skuteczność inhalacji a wielkość cząsteczek
Efekty, jakie uzyskamy po terapii wziewnej, a także depozycja aerozolu podawanego pacjentowi zależy od wielkości jego cząsteczek. Dlatego bardzo ważną cechą inhalatora jest możliwość regulacji wielkości cząsteczek, co zapewnia mu wszechstronność i możliwość dostosowania parametrów terapii do leczonego obszaru dróg oddechowych.
- > 8 μm – wchłanianie w górnych drogach oddechowych np. usta, krtań, gardło.
- 5 - 8 μm – wchłanianie w tchawicy i tchawica.
- 3 - 5 μm – wchłanianie w oskrzelach.
- 0,5 - 3 μm - wchłanianie w pęcherzykach płucnych, oskrzelikach, płucach
Szybkość wdechu
Dla prawidłowej aplikacji aerozolu istotna jest prawidłowa i równomierna szybkość oddechu. Wolne oddychanie powoduje równomierne odkładanie się wziewnego ośrodka w płucach. Natomiast za szybki wdech zmniejsza obszar działania leku w sposób znaczący, stąd bardzo ważna jest kontrola prędkości wdechu przez chorego.
Innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym kontrolować oddech jest kontroler PIF, znajdujący się w inhalatorze Pari Boy SX. Jest to narzędzie treningowe stosowane w celu uzyskania odpowiedniego tempa oddechu. PIF rozpoznaje, jeśli pacjent szybko oddycha i pomaga trenować oddychanie w wolniejszym tempie. Jeśli pacjent odczuje lekki opór, oznacza to, że powinien oddychać wolniej.
Wolne oddychanie, które zapewnia kontroler PIF, powoduje równomierne odkładanie się wziewnego ośrodka w płucach.
Szybki oddech | Wolny oddech |
Inhalacja u małych pacjentów
Dla skuteczności inhalacji istotne jest, aby wytwarzana mgiełka nie uciekała na zewnątrz. Dziać się tak może, gdy maseczka jest za duża lub zbyt luźna. Nieodpowiednio dopasowana maseczka sprawia, że do organizmu nie trafia wymagana ilość leku, a mgiełka wydostająca się na boki maseczki może podrażniać oczy dziecka powodując np. zapalenie spojówek. Dlatego przy zakupie inhalatora należy zwrócić uwagę na to czy wybrany model oferuje również maseczkę dedykowaną dla dzieci, która z pewnością będzie odpowiednio przylegała do buzi.
Równie istotna jest odpowiednia pozycja dziecka w trakcie inhalacji. Nieprawidłowa pozycja dziecka może sprawić, że mgiełka nie przedostanie się do oskrzeli/płuc. Doskonałym rozwiązaniem jest wyposażenie inhalatora w łącznik do maski (kolanko), które umożliwia wykonanie skutecznej inhalacji podczas, gdy dziecko leży lub siedzi dostępny m.in w modelu Pari JuniorBoy SX.
Skuteczna i wydajna inhalacja dla każdego pacjenta
Inhalatory PARI to doskonały wybór zarówno dla najmłodszych, jak i starszych pacjentów, a także dla osób posiadających szczególne wymagania. Zobacz wszystkie dostępne modele >>>
