Igłą w ból. Jak dobrze wybrać igły do akupunktury i suchego igłowania
Mimo, że suche igłowanie bywa potocznie nazywane „zachodnią akupunkturą”, z wyjątkiem wykorzystania do terapii tego samego narzędzia, czyli igły, nie ma z akupunkturą nic wspólnego. Idea igłoterapii jest inna niż akupunktury, gdyż igła nie jest wprowadzana powierzchownie w punkty szlaków energetycznych (meridianów) wywodzących się z medycyny alternatywnej, tylko z zamysłem stricte mechanicznego oddziaływania na tkankę łączną. Następnie działanie mechaniczne zostaje przetworzone w odpowiedni mechanizm neurofizjologczny.
Suche igłowanie
Suche igłowanie to metoda terapeutyczna, której celem jest wyeliminowanie ognisk bólowych pojawiających się w punktach maksymalnego napięcia (trigger points), które znajdują się w podwięziach, czyli strukturach otaczających mięśnie.
Podczas terapii, przy użyciu specjalnych igieł nakłuwa się zlokalizowane, aktywne punkty spustowe, w których ogniskuje ból. Są to punkty odpowiedzialne za występowanie bólu, który pacjent może odczuwać poza miejscem ich lokalizacji (punkty spustowe) lub w miejscu ich występowania (punkty maksymalnie bolesne). Określenie "sucha" użyte jest, ponieważ podczas zabiegu nie podaje się żadnego leku. Igły wykorzystywane do terapii są niezwykle cienkie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.
Terapii używa się w celu likwidacji m.in. bólów głowy, bólów karku, bólów kręgosłupa i bólów barków. Zabieg poprzedzony jest przeprowadzeniem dokładnego wywiadu na temat występujących dolegliwości. Terapeuta dokonuje również badania palpacyjnego, aby dokładnie namierzyć źródło bólu.
Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością sięgającą nawet 90%. Na tak dużą efektywność ma wpływ fakt, że jest to procedura pozwalająca na bezpośrednie dotarcie do źródła bólu. Dzięki temu prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dolegliwości jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku metod pośrednich.
Akupunktura
Akupunktura to tradycyjna technika leczenia wywodząca się z Dalekiego Wschodu, której celem jest usunięcie lub redukcja bólu oraz próba przywrócenia naturalnego cyklu w organizmie i jego równowagi. Podczas zabiegu, przy użycia igieł stymuluje się odpowiednie punkty akupunkturowe, w celu udrożnienia meridianów oraz pobudzeniu krążenia i zrównoważeniu przepływu energii Qi.
Zabieg akupunktury przywraca równowagę fizjologiczną ciała, wzmacnia układ odpornościowy, a także regeneruje tkanki. Efektem akupunktury może być również złagodzenie dolegliwości bólowych oraz poprawa pracy układu krwionośnego. Terapii używa się głównie w celu likwidacji bólów głowy, rwy kulszowej, zespołu bolesnego barku, łokcia tenisisty, niedowładów po udarze mózgu, urazów sportowych i wielu innych.
Zarówno igłowanie suche, jak i akupunktura cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pacjentów, dlatego dla przeprowadzenia bezpiecznego i skutecznego, a zarazem komfortowego dla pacjenta, zabiegu istotny jest wybór odpowiednich igieł.
Długość
Każda z firm produkujących igły daje co najmniej kilka rozmiarów igieł do wyboru. Wynika to z faktu, że terapeuta podczas zabiegu potrzebuje faktycznie różnych długości, aby móc nakłuwać różne miejsca na ciele pacjenta.
- długość 20-30 mm są odpowiednie do mięśni twarzy i głowy
- długość 40- 50 mm stosuje się do mięśni kończyn w obrębie ramion, przedramion, łydek i piszczeli
- długość 70 mm jest dedykowana do nakłuwania mięśni głębokich pośladka.
Grubość
Kolejnym parametrem po długości, który mamy do wyboru jest grubość igły. Najczęściej spotykane grubości, czyli średnice igły to 0.12 mm, 0.14 mm, 0.16 mm, 0.18 mm, 0.20 mm, 0.22 mm, 0.25 mm, 0.30 mm. Wybór odpowiedniej grubości igły zależy wreszcie od rodzaju zabiegu, nakłuwanego miejsca i techniki stosowanej przez terapeutę. Należy mieć na uwadze, że im średnica igły jest mniejsza, tym ostrzejsza jest igła, ale ciężej jest ją wbić w skórę, gdyż jest ona bardzo giętka. Ostrość igły zależy także w dużej mierze od sposobu jej ostrzenia, który stosuje producent. W związku z tym najlepiej jest wypróbować igły o różnej grubości, od różnych producentów i samemu zdecydować, którą najlepiej się stosuje.
Z prowadnicą czy bez
Prowadnice to plastikowe tubki, które ułatwiają precyzyjne nakłuwanie skóry. Dzięki zastosowaniu prowadnicy łatwiej jest nakłuć dokładnie wybrane miejsce, igła nie wygina się w trakcie wbijania, a obecność prowadnicy dodatkowo zwiększa sterylność zabiegu. Prowadnice są szczególnie przydatne dla terapeutów uczących się techniki nakłuwania. Korzystają z nich także profesjonaliści, którym zależy na sprawnym prowadzeniu zabiegu. Ze stosowania prowadnicy można zrezygnować w przypadku igieł krótszych niż 30 mm, gdyż te łatwo i szybko się wprowadza.
Materiał
Uchwyty igieł mogą zostać wykonane ze stali, metalu lub plastiku. W przypadku igłowania suchego nie ma większego znaczenia czy igła ma główkę stalową, miedzianą czy jakąkolwiek inną. Natomiast inaczej sprawa wygląda w przypadku zabiegów akupunktury, gdzie materiał z jakiego wykonano uchwyt wpływa na przepływ energii Qi przez igłę i ma różne oddziaływania na pacjenta. Terapeuci posiadający dogłębną wiedzą na ten temat wiedzą jaką igłę wybrać do danego zabiegu, by pobudzać i regulować przepływ energii w określony sposób.