Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jak powstrzymać wycieki?

2024-07-15

Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym wycieku moczu z pęcherza podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego czy innych czynnościach powodujących wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. 

Pojawienie się nietrzymania moczu wpływa na jakość życia i codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tym problemem, który może powodować uczucie wstydliwości, ograniczać aktywność fizyczną, a nawet utrudniać wyjścia z domu. Osoby z tą dolegliwością  często czują się zdezorientowane i bezradne, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie i psychikę. Dodatkowo, schorzenie to może mieć negatywny wpływ na relacje międzyludzkie, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Osoby z tym problemem mogą unikać kontaktu z innymi ludźmi, obawiając się ewentualnych sytuacji kłopotliwych związanych z wyciekaniem moczu. 

 

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może przybierać różne formy, a jego objawy mogą być różne w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania problemu. Wyróżnia się następujące typy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu - oddawanie moczu związane z wysiłkiem,
  • naglące nietrzymanie moczu - poprzedzone nagłą potrzebą natychmiastowego oddania moczu,
  • mieszane nietrzymanie moczu - połączenie obu powyższych rodzajów,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia - pęcherz nie jest w stanie utrzymać znajdującego się w nim moczu,
  • inne - m.in. neurologiczne

 

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Objawem wysiłkowego nietrzymanie moczu jest niekontrolowany wyciek moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podnoszenia ciężarów lub wykonywania innych działań fizycznych skutkujących wzmożonym wysiłkiem. Dodatkowo o tym problemie mogą świadczyć:

  1. Wyciekanie moczu bez wcześniejszego uczucia parcia.
  2. Popuszczanie niewielkiej ilości moczu.
  3. Trudności w utrzymaniu moczu przed dotarciem do toalety.
  4. W przypadku WNM, strumień moczu zazwyczaj nie jest silny lub nieprzerywany, co ma miejsce w normalnych warunkach mikcji. 

 

Trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu

WNM można podzielić na 3 stopnie, które różnią się natężeniem i częstotliwością wycieków, a także aktywnościami, przy których występuje.

Stopień I 

Popuszczanie moczu na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, takiego jak gwałtowny kaszel czy kichanie. W takich sytuacjach zaleca się terapię dna miednicy, która obejmuje specjalne ćwiczenia dna miednicy mające na celu skuteczne rozwiązanie problemu.

Stopień II

Oddanie moczu podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego, takiego jak chodzenie po schodach, sprzątanie czy skakanie lub bieganie. W przypadku tego stopnia objawów zaleca się terapię dna miednicy opartą na ćwiczeniach mięśni Kegla, które mają na celu zatrzymanie dalszego pogarszania się wydolności tkanek oraz poprawę ich funkcji.

Stopień III

Wypływ moczu występuje podczas spokojnego poruszania się, w czasie odpoczynku i podczas leżenia. W przypadku tej sytuacji zalecane jest leczenie operacyjne, ale konieczne jest również regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy po operacji, ponieważ bez tego istnieje ryzyko powrotu problemu - wtedy stosowane jest leczenie zachowawcze.

 

Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu?

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które utrzymują pęcherz moczowy w odpowiedniej pozycji. Warunkiem koniecznym do zachowania funkcji pęcherza moczowego i zapobiegania mimowolnemu oddawaniu moczu jest prawidłowe funkcjonowanie mięśni Kegla. Na stan mięśni dna miednicy mogą mieć wpływ następujące czynniki:

  • przewlekłe zaparcia, które prowadzą do nadmiernego nacisku na mięśnie dna miednicy,
  • wrodzona niewydolność tkanki łącznej,
  • otyłość, która może stwarzać dodatkowe obciążenie na mięśnie dna miednicy,
  • dźwiganie lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny, które również mogą osłabić mięśnie dna miednicy,
  • stan po porodzie, częściej występuje u kobiet po porodzie siłami natury, który może osłabić mięśnie dna miednicy,
  • niski poziom estrogenu,
  • zmiany hormonalne, takie jak menopauza, które mogą wpływać na elastyczność i funkcjonowanie tkanek miękkich w okolicach dna miednicy,
  • czynniki genetyczne, ponieważ istnieje pewne predyspozycje do problemów z pęcherzem w niektórych rodzinnych liniach,
  • choroby układu moczowo-płciowego, takie jak infekcje pęcherza moczowego, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn czy zaburzenia neurologiczne mogą również przyczyniać się do tego rodzaju NTM,
  • przewlekły kaszel,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • złe nawyki toaletowe,
  • choroby współistniejące,
  • operacje lub urazy w obrębie miednicy.

Ważne jest, aby zidentyfikować i zrozumieć przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu, ponieważ istnieje wiele skutecznych metod leczenia, takich jak fizjoterapia, trening mięśni Kegla, farmakoterapia, a w niektórych przypadkach nawet interwencje chirurgiczne. Wielu pacjentów może znaleźć ulgę i poprawę swojego stanu po odpowiednim leczeniu. 

 

Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Aby skutecznie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, istnieją różne metody, w tym stosuje się leczenie zachowawcze polegające na regularnym wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, inaczej znanych jako ćwiczenia Kegla. Pomagają one wzmocnić mięśnie, poprawić kontrolę nad pęcherzem i zmniejszyć objawy nietrzymania moczu. W celu odpowiedniej diagnostyki nietrzymania moczu, jak i przygotowania i rozpoczęcia leczenia warto udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która zaleci odpowiednie leczenie lub ćwiczenia wzmacniające. 

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Zdarza się, że lekarze zalecają także leczenie farmakologiczne.

  

Trening mięśni Kegla przy problemie nietrzymania moczu

Ćwiczenie mięśni dna miednicy, znanych również jako mięśnie Kegla, jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Nietrzymanie moczu podczas codziennych czynności jest spowodowane osłabieniem tych struktur mięśniowych. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do utraty siły mięśniowej, dlatego ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń dla mięśni dna miednicy w celu zapobiegania problemom zdrowotnym.

Leczenie nietrzymania moczu skupia się na wyeliminowaniu czynników pogarszających problem, zmianie stylu życia i wprowadzeniu zdrowych nawyków codziennych, a także treningu mięśni dna miednicy, który może polegać na:

 

Jak powstrzymać nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, często wymuszając rezygnację z wielu aktywności. Kobiety często zmuszone są nosić wkładki na nietrzymanie moczu, pieluchomajtki lub inne środki chłonne, co niestety nie wpływa pozytywnie na pewność siebie. Na szczęście dostępne są rozwiązania, które zapewniają zabezpieczenia i jednoczesny komfort stosowania:

 

Stabilizator pęcherza moczowego Contrelle - innowacyjny tampon na nietrzymanie moczu

Stabilizator pęcherza moczowego Contrelle to produkt medyczny dla kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który pomaga zapobiec wyciekowi moczu.

Contrelle jest małym produktem składającym się z dwóch delikatnych skrzydełek połączonych niteczką. W zestawie dostępny jest także aplikator, który ułatwia włożenie stabilizatora do pochwy na odpowiednią głębokość. To rozwiązanie jest dedykowane dla kobiet poszukujących nieinwazyjnych metod leczenia nietrzymania moczu, zarówno dla tych, które są aktywne fizycznie, jak i dla tych, które nie chcą rezygnować z ulubionych aktywności i spotkań towarzyskich. 

Tampon na nietrzymanie moczu

Contrelle Activgard działa poprzez delikatne podparcie ścian pochwy, przywracając szyi pęcherza moczowego oraz cewce ich naturalną pozycję. Dzięki temu pomaga zapobiegać przypadkowemu wyciekowi moczu podczas sytuacji zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, takich jak kaszel, śmiech czy ćwiczenia.

Jak łatwo zauważyć, Contrelle ma inny kształt niż tradycyjne tampony do nietrzymania moczu. Dzięki niemu Contrelle idealnie dopasowuje się do budowy pochwy, co pozwala mu pozostać na miejscu przez długi czas. Gdy wybierzesz odpowiedni rozmiar, nie musisz martwić się, że tampon przesunie się lub wypadnie. To wszystko dzięki skrzydełkom, które delikatnie opierają się na ścianach pochwy. Teraz możesz biegać i grać w tenisa bez obaw! Aby usunąć tampon, wystarczy pociągnąć za sznureczek, co spowoduje złożenie skrzydełek i ułatwi jego usunięcie. 

Contrelle występuje w 3 rozmiarach. Rozmiar odpowiedni dla siebie można dobrać korzystając z zestawu startowego Contrelle, który zawiera po 1 sztuce każdego z nich.

Działanie Contrelle zostało potwierdzone klinicznie. Dodatkowo Contrelle jest obecnie zatwierdzony do refundacji na terenie Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Danii i Holandii.

 

Tampony na nietrzymanie moczu Contam

Tampony na nietrzymanie moczu są znane i stosowane od lat. Do najbardziej popularnych należą tampony Contam, które dostępne są w formie tradycyjnego walca lub kostki.

tampony na nietrzymanie moczu

 

Tampony na nietrzymanie moczu Contam, podobnie jak Contrelle, są wyrobami jednorazowymi, czyli po określonym czasie noszenia, należy je wyrzucić. Wszelkiego rodzaju dezynfekcje lub wygotowywanie, a następnie ponowna aplikacja są obarczone ryzykiem infekcji i nie powinna być stosowana.

Tampony na nietrzymanie moczu można aplikować na dwa sposoby: zastosowanie płytko pod cewką moczową jest zalecane przy problemach z nietrzymaniem moczu podczas wysiłk lub głębokie umieszczenie jest wskazane przy wypadaniu narządu rodnego. W przypadku konieczności wyboru między dwoma rodzajami aplikacji, zalecana jest konsultacja ze specjalistą, który wskaże, jak prawidłowo zaaplikować tampon, aby spełnił swoje zadanie.

Podsumowanie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą można wyleczyć. Istnieje wiele możliwości leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia problemu, dlatego istotne jest, aby w przypadku wystąpienia problemów udać się do specjalisty, który ustali optymalny plan leczenia.  

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Aparat USG w gabinecie fizjoterapii - jaką pełni rolę w pracy fizjoterapeuty?

Aparat USG w gabinecie fizjoterapii ułatwia dokładną diagnostykę dolegliwości w zakresie mięśni i stawów. Aparaty ultrasonograficzne są także coraz częściej stosowane są w fizjoterapii uroginekologicznej.

19.07.2024
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne – wskazania, zastosowanie i efekty

Kolorowe, elastyczne taśmy do kinesiotapingu naklejane na skórę można zobaczyć na ciałach sportowców, amatorów sportu, a nawet osób starszych. Jak działają i jakie są wskazania do stosowania plastrów kinesio?

13.06.2024
Manualny drenaż limfatyczny - zastosowania i rezultaty

Manualny drenaż limfatyczny to najlepsza metoda do zmniejszania obrzęków limfatycznych. Poznaj jego zastosowania oraz oczekiwane rezultaty.

26.01.2024
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 2737 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Bardzo szybko i profesjonalnie
2024-10-05
Polecam. Zgodnie z zamówieniem. Bardzo szybka dostawa. Pełna informacja o wysyłce

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel