Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne – wskazania, zastosowanie i efekty
Kinesiotaping to metoda stosowana w fizjoterapii i rehabilitacji, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Kolorowe, elastyczne taśmy przyklejane do skóry można zobaczyć na ciałach sportowców, amatorów sportu, a nawet osób starszych. Ale czym dokładnie jest kinesiotaping i jak działa?
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping (kinesiology taping) został wynaleziony w latach 70 przez dr. Kenzo Kase - japońskiego chiropraktyka. Jest to metoda polegająca na naklejaniu specjalnych plastrów na skórę w celu wspomagania naturalnych procesów leczenia organizmu. Ich rolą jest delikatne uniesienie skóry właściwej i pogłębienie przestrzeni pomiędzy jej powierzchnią a mięśniami. Taśma wykonana jest z bawełny, co sprawia, że są elastyczne i przepuszczają powietrze. Dzięki temu mogą być noszone przez kilka dni bez powodowania dyskomfortu czy podrażnień skóry. Plastry do kinesiotapingu pokrywa cienka warstwa kleju, który aktywuje się pod wpływem ciepła.
Kinesiotaping – efekty lecznicze
Kinesiotaping działa na kilka sposobów, wspomagając różne aspekty procesu rehabilitacji:
- Taśmy kinesio zapewniają wsparcie dla mięśni i stawów bez ograniczania zakresu ruchu. To może być szczególnie pomocne w przypadku kontuzji, kiedy mięśnie są osłabione.
- Dzięki swojej elastyczności, taśmy delikatnie unoszą skórę, co może poprawić przepływ limfy i krwi. Dzięki temu procesy regeneracyjne ulegają przyspieszeniu, a obrzęki zmniejszają się.
- Taśma może mieć działanie przeciwbólowe poprzez oddziaływanie na receptory w skórze. Zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz poprawa krążenia krwi mogą przynieść ulgę w bólu.
- Kinesiotaping stosowany może być do korekcji nieprawidłowej postawy i poprawy biomechaniki ciała. Poprzez właściwe umieszczenie taśm, można wspomagać prawidłowe ustawienie ciała.
Kiedy stosować kinesiotaping? Wskazania do plastrowania
Kinesiotaping, czyli taping kinezjologiczny, może być stosowany w różnych sytuacjach i schorzeniach, w zależności od potrzeb pacjenta i celu terapii. Jakie są wskazania do kinesiotapingu? Kinesiotaping jest często stosowany w przypadku kontuzji sportowych, takich jak
- Skręcenia stawów (kostki, kolana, nadgarstki)
- Naciągnięcia mięśni
- Stłuczenia
- Naciągnięcia ścięgien
Stosowanie plastrowania dynamicznego może pomóc w stabilizacji stawu, zmniejszeniu obrzęku i bólu oraz wspieraniu procesu gojenia. Może być także używany do łagodzenia bólu wynikającego z przeciążeń mięśniowych i stawowych, na przykład:
- Ból pleców
- Ból karku
- Ból ramion (np. zapalenie ścięgien)
- Dolegliwości bólowe kolan (np. zespół rzepkowo-udowy)
Oprócz tych dwóch najczęstszych przyczyn, oklejanie można także wykorzystywać przy dolegliwościach i w sytuacjach, takich jak:
- W problemach z postawą i biomechaniką
- Po operacjach
- U osób z obrzękami limfatycznymi (zaburzeniem krążenia chłonki)
- Jako profilaktyka urazów w sporcie
- Podczas ciąży i po porodzie
- W onkologii
- W neurologii
- W pediatrii
Jak prawidłowo nakleić taśmy do kinesiotapingu?
Jak wygląda zastosowania plastrowania dynamicznego? Aby kinesio taping był skuteczny i przynosił oczekiwane rezultaty, ważne jest prawidłowe jego zastosowanie. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo stosować plastry kinezjologiczne:
- Przygotuj skórę, czyli oczyść ją i dokładnie osusz.
- Wybierz odpowiednią technikę.
- Nadaj odpowiedni kształt taśmie.
- Nałóż jeden koniec plastra dynamicznego na oczyszczoną i suchą skórę.
- Następnie zastosuj odpowiednie napięcie taśmy w zależności od używanej techniki.
- Po nałożeniu taśmy wygładź ją ręką i aktywuj klej medyczny na taśmie.
Prawidłowe zastosowanie kinesiotapingu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, takich jak przygotowanie skóry, odpowiednie napięcie taśmy i właściwa technika aplikacji. Dzięki temu plastry kinesio mogą skutecznie wspierać leczenie kontuzji, redukcję bólu oraz poprawę pracę mięśni i stawów. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Jakie są metody kinesiotapingu?
Wyróżniamy 6 metod aplikacji plastrów kinesiotaping. Te sposoby aplikacji zgłębiane są na specjalistycznych kursach przeznaczonych m.in. dla fizjoterapeutów. Poniżej przedstawiamy możliwe opcje naklejania tejpów, w zależności od efektu, jakie chcemy uzyskać:
Metody kinesiotaping:
- Mechaniczna - w celu zwiększenia elastyczności tkanek oraz neutralnego pozycjonowania mięśni, stawów lub więzadeł. Taśma kinezjologiczna jest aplikowana w kształcie litery Y. Rozciągnięcie plastra to 50-75% pierwotnej długości.
- Powięziowa - aby zmniejszyć napięcie powięzi. Taśmę nakleja się po uprzednim maksymalnym rozciągnięciu mięśnia. Rozciągnięcie plastra do tapingu to 25-50% pierwotnej długości.
- Przestrzenna - stosowana na miejsca objęte procesem zapalnym, obrzękiem lub bolesne punkty. Rozciągnięcie plastra to 25-50% pierwotnej.
- Więzadłowo/ścięgnowa - do stymulowania mechanoreceptorów po technice mechanicznej korekcji lub technikach rozluźniających. Rozciągnięcie plastra wynosi 25, 50, 75 lub 100 % pierwotnej długości w okolicy więzadeł lub nad ścięgnami przy zastosowaniu równocześnie dwóch procedur.
- Funkcjonalna - aby wspomóc lub ograniczyć zakres ruchu w stawach. Rozciągnięcie plastra to 50-75% pierwotnej długości.
- Limfatyczna - stosowana w obrzękach. Rozciągnięcie plastra - bardzo delikatne 0-15% pierwotnej długości.
Sposoby nacięcia plastrów do kinesiotapingu
W zależności od warunków anatomicznych i celów rehabilitacji można zastosować różne sposoby nacięcia taśm.
Aplikacja w kształcie:
- litery Y - stosowana najczęściej na mięśnie lub więzadła w celu zwiększenia lub zmniejszenia ich stymulacji.
- litery I - stosowana wymiennie z Y, używana najczęściej w problemach bólowych, korekcji funkcjonalnej, zabiegach chirurgicznych.
- litery X - stosowana na mięśnie o kilku brzuścach oddziaływujących na dwa stawy.
- wachlarza - stosowany w technikach limfatycznych, jest to 5-6 rozcięć litery Y.
- sieci - od 4 do 6 cięć pomiędzy bazami. Jest to zmodyfikowana wersja wachlarza.
Czy kinesiotaping jest skuteczny?
Kinesiotaping, mimo swojej popularności, jest przedmiotem ciągłych debat wśród specjalistów w dziedzinie medycyny sportowej, fizjoterapii i rehabilitacji. Skuteczność tej metody zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj urazu, technika aplikacji oraz indywidualne cechy pacjenta. Chociaż istnieją dowody na to, że może on być pomocny w łagodzeniu i leczeniu bólu, redukcji obrzęków i wspomaganiu rehabilitacji, naukowa baza dowodowa nie jest jednoznaczna. Zaleca się konsultację z wykwalifikowanym terapeutą, który może ocenić, czy kinesiotaping będzie odpowiedni w danym przypadku.
Kinesiotaping – przeciwwskazania
Chociaż kinesiotaping jest stosunkowo bezpieczną metodą terapii, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed jego zastosowaniem:
- Alergie skórne i reakcje alergiczne
- Uszkodzenia i rany na skórze
- Zakrzepica żylna i niewydolność krążeniowa
- Choroby nowotworowe złośliwe
- Oparzenia
- Świeże urazy
- Stan zapalny skóry
- Żylaki
- Negatywne reakcje na poprzednie aplikacje taśmy
Przed rozpoczęciem stosowania taśm kinesio ważne jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym terapeutą lub lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego użycia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub reakcji niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie taśm i skonsultować się z lekarzem.
Piśmiennictwo:
1. Mosiejczuk¹, H., Lubińska¹, A., Ptak¹, M., Szylińska¹, A., Kemicer-Chmielewska, E., Laszczyńska, M., & Rotter¹, I. (2016). Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna.
Rolowanie mięśni to jedna z metod automasażu przy pomocy specjalnego rollera. Znajduje szczególne zastosowania po treningach sportowców oraz amatorów.
21.02.2024Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna dotykająca miliony ludzi na świecie. Poznaj objawy, metody diagnostyczne i metody leczenia RZS.
16.01.2024Powięź to tkanka łączna otaczająca komórki naszego ciała. Poznaj czym jest i jakie pełni funkcje w naszym organizmie.
22.12.2023